Dev Bitcoin Borsasına Dikkat: 300 Milyon Dolarlık Kripto “Sızdırıldı”

Japonya’nın kripto para piyasasını bugün sarsan bir olay yaşandı. DMM Bitcoin isimli kripto para borsası, kripto cüzdanından “yetkisiz sızdırma” yoluyla 300 milyon dolar değerinde Bitcoin kaybedildiğini bildirdi. Bu olay, Japonya’da kripto para birimlerinin güvenliği konusundaki endişeleri yeniden gündeme getirirken, DMM Bitcoin’i de zorlu bir süreçle karşı karşıya bıraktı.

DMM Bitcoin, “sızdırma” sorunu yaşadı

Japon kripto para borsası DMM Bitcoin, bugün erken saatlerde kripto cüzdanından “yetkisiz sızdırma” yoluyla 300 milyon dolar değerinde Bitcoin kaybedildiğini bildirdi. Bu olay, iflas etmiş bir başka Japon borsası Mt. Gox’un geri ödeme planları üzerinde çalıştığı bir döneme denk geldi. DMM Bitcoin, “sızdırma” ile ilgili kesin ayrıntılar vermeyi reddetti. Ancak küresel bir kripto para analiz şirketi olan Chainalysis, bu olayı bugüne kadarki en önemli kripto para saldırılarından biri olarak nitelendirdi. Chainalysis, sosyal medya gönderisinde, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bugün Japon borsası DMM Bitcoin’e yapılan hack, 305 milyon dolarlık Bitcoin’i kapsıyor ve Aralık 2022’den bu yana en büyük saldırı, tarihteki 7. en büyük kripto para saldırısı olarak sıralanıyor.

Şirket, olayla ilişkili fonları “çalınmış” olarak işaretledi. DMM Bitcoin’e göre, “sızdırma”nın değeri yaklaşık 4.502,9 Bitcoin’e eşdeğer 48,2 milyar Yen’e ulaştı. Japon kripto para borsası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Hala hasarın detaylarını araştırıyoruz. Yetkisiz sızdırmayı önlemek için zaten önlemler aldık, ancak ek güvenlik sağlamak için bazı hizmetlerin kullanımına kısıtlamalar getirdik.

Müşteri mevduatı güvende

Şirket, grup şirketlerinin desteğiyle müşterileri tarafından yapılan tüm Bitcoin (BTC) mevduatlarının tamamen güvende altına alınacağını garanti etti. Olayın ardından Japon Finans Hizmetleri Ajansı, şirkete olayın kök nedenini araştırması ve müşterileri potansiyel kayıplardan korumak için önlemler alması talimatı verdi. Aynı zamanda, iş dünyası gazetesi Nikkei’nin bildirdiğine göre, kolluk kuvvetleri konuyla ilgili bir soruşturma başlattı.

Japonya, kripto para dostu ülkelerden biri olmasına rağmen, geçmişinde hack olayları yaşamış durumda. En büyüğü, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2014 yılında 470 milyon dolardan fazla çalınmasının ardından iflas eden Mt. Gox borsası oldu. Daha sonra 2018’de, başka bir Japon kripto para borsası Coincheck, 500 milyon dolardan fazla kayıpla benzer bir saldırı yaşadı. Bu olay, kripto para birimlerinin güvenliği konusundaki endişeleri yeniden gündeme getirdi. DMM Bitcoin, müşteri güvenini yeniden sağlamak için zorlu bir süreçle karşı karşıya. Aynı zamanda, Japon yetkililerinin gelecekteki saldırıları önlemek için düzenlemeleri güçlendirebileceğini de düşündürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir