İki Yayın Hariç, Tüm Yayınlarda Sembol Sistemi Dönemi Başlıyor!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaptı. 13 Haziran 2024 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklikle, bazı program türlerine yeni kurallar getirildi.

DEĞİŞİKLİKLERİN AYRINTILARI

Değişiklikle birlikte, spor müsabakaları, dini törenler ve ticari iletişim yayınları dışındaki program türlerine sembol sistemi uygulanacak. Ayrıca, canlı yayınlarda önceden kaydedilmiş görüntülerin kullanılması durumunda bu görüntüler kodlama işlemine tabi tutulacak. Önceden kaydedilmiş görüntülerin kullanılmadığı canlı yayınlarda ise kodlama işlemi yapılmayacak.

DİZİ VE HABER PROGRAMLARINA YENİ KURALLAR

Dizi filmler, haber bültenleri ve diğer programlar, önceden kaydedilmiş görüntüler arasında içerik farklılığı göstermediği durumlarda bir kerede blok olarak kodlanacak. İçerik farklılığı gösterdiği veya kodlayıcının gerekli gördüğü durumlarda ise her bölüm ayrı ayrı kodlanacak. Bu tür programlarda en yüksek yaş kategorisi sembolü dikkate alınarak yayın saatleri belirlenecek.

Haber bültenleri ve haber programlarında, kodlama sonucunda öngörülen semboller program başlangıcında ve program süresince her kesintiden sonra yayınlanacak. Önceden kaydedilmiş görüntülerin yayını esnasında içerik ve yaş grubuna ilişkin semboller ekranda sabit olarak yer alacak.

YÜRÜRLÜĞE GİRME TARİHİ

Yeni yönetmelik, Resmî Gazete’de yayımlandığı tarih itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik hükümlerini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yürütecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir