Petrol fiyatlarını doğrudan etkileyecek. Kritik karar alındı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, yıl sonunda süresi sona erecek olan üretim kesintisinin süresini 1 yıl daha uzattı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki OPEC ile Rusya öncülüğündeki OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin enerji ve petrol bakanlarının piyasa koşullarını değerlendirmek üzere çevrim içi 37. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

OPEC tarafından yapılan açıklamaya göre, üye ülkelerin toplam üretim miktarı gelecek yıl için günlük 39 milyon 725 bin varil seviyesinde olacak.

Öte yandan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üretimini günlük 300 bin varil artıracakken, söz konusu artışın, gelecek yılın ocak-eylül döneminde kademeli olarak uygulanacağı açıklandı.

Böylelikle yapılan düzenlemeler kapsamında, grup üretim kesintisini 31 Aralık 2025’e kadar devam ettirecek.

Bir sonraki OPEC ve OPEC Dışı Bakanlar Toplantısı ise 1 Aralık 2024 tarihinde düzenlenecek.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada bazı üye ülkeler tarafından uygulanan gönüllü üretim kesintileriyle ilgili bilgi verilmezken, ülkelerin kesintilere ilişkin bireysel olarak açıklama yapması bekleniyor.

ÜRETİM KESİNTİLERİ

Grubun güncel durumda günlük 5,86 milyon varil arz kesintisi yaptığı tahmin ediliyor. Bu miktar, küresel talebin yaklaşık yüzde 5,7’sine denk gelirken, 2022 sonundan itibaren üye ülkeler tarafından farklı zamanlarda açıklanan üretim kesintilerinin toplamından meydana geliyor.

5 Ekim 2022’deki toplantısında günlük 2 milyon varillik üretim kesintisi kararı alan OPEC+ grubu, ardından 3 Nisan 2023’te, bu kesintiye ek olarak bazı üye ülkelerin mayıs itibarıyla günlük toplam 1,66 milyon varillik gönüllü üretim kesintisine gideceğini bildirmişti.

Grup tarafından geçtiğimiz yıl Haziran ayında yapılan toplantıda günlük 3,66 milyon varilli bulan bu üretim kesintisine 2024’ün sonuna kadar sürdürülmesi üzerine anlaşmıştı.

Bunlara ek olarak geçtiğimiz Kasım ayında Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE, Umman, Kazakistan, Irak, Rusya ve Cezayir ise gönüllü olarak bu yılın ilk çeyreğinde günlük toplam 2,2 milyon varillik üretim kesintisine gitme yönünde karar almışlardı. Daha sonra ise söz konusu üretim kesintisi haziran sonuna kadar uzatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir