Ethereum Kurucusu, O Altcoinler İçin Tartışmayı Ateşledi! İşte Olanlar

Ethereum (ETH)’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağın proof-of-work’ten (PoW) proof-of-stake’e (PoS) geçişi hakkında devam eden tartışmaya bir cevap verdi. Bazı topluluk üyeleri, PoS’taki merkezileşme endişelerini öne sürerek geçişten duydukları üzüntüyü dile getirirken Buterin, PoW’un da farklı nitelikte önemli merkezileşme sorunları olduğunu savunmakta. İşte detaylar…

Ethereum mucidinden altcoinlere yönelik bir açıklama

Konuşma, Ethereum’un PoS sistemindeki merkezileşme ve güç dengesizlikleri hakkındaki endişelerini dile getiren Serotonin CEO’su Amanda Cassatt ile başladı. Cassatt, geçişin ekosistemdeki temel kontrol ve dengeleri ortadan kaldırarak daha merkezi bir doğrulama sürecine yol açtığını öne sürdü. Buterin’in yanıtı şaşırtıcıydı. Cassatt’ın PoS’un merkezileştirilmesiyle ilgili endişelerini kabul etti ancak daha az bilinen bir biçimde de olsa PoW’un da merkezileşmeden muzdarip olduğu iddiasına karşı çıktı. İddiasını desteklemek için Buterin, Ethereum’un PoW döneminde birkaç madencilik havuzunun hakimiyetini vurgulayan bir grafik sundu.

Grafik, madencilik gücünün şaşırtıcı bir konsantrasyonunu ortaya çıkardı. Spark Pool %33 gibi büyük bir oranı kontrol ederken onu %21 ile Ethermine takip etti. Zhizhu.top, Nanopool ve F2Pool gibi diğer oyuncuların da önemli etkileri oldu. Buterin, topluluğun PoW’un merkezileştirilmesini iki nedenden dolayı gözden kaçırdığını öne sürüyor. Öncelikle herkes bunun PoS geçişine yol açan geçici bir aşama olduğunu biliyordu. İkinci olarak, PoS’a geçişin yaklaşmakta olması, yatırımın uzun ömürlü olmayacağından, Ethereum madenciliği için Uygulamaya Özel Entegre Devrelerin (ASIC’ler) önemli ölçüde geliştirilmesini muhtemelen caydırdı.

ETH, PoS’a 2022’de geçti

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Ethereum’un PoS’a başarılı geçişi Eylül 2022’de gerçekleşti. O zamandan bu yana doğrulayıcılar, Beacon Chain staking sözleşmesinde 32,5 milyon ETH tokenini stake etti. Bu tutar, ETH başına 3.125 dolarlık mevcut fiyatla 101,5 milyar doları aşan şaşırtıcı bir değere sahip. Buterin’in açıklaması Ethereum’un merkezileştirilmesi konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdi. PoS şüphesiz madencilerin yerini doğrulayıcıların almasıyla farklı bir merkezileştirme türü sunarken Buterin, topluluğu PoW sistemi içindeki gizli merkezileştirme sorunlarını dikkate almaya zorluyor. Bu noktada en büyük Pow coinleri aşağıdaki şekilde:

PoS savunucuları, stake etme mekanizmasının daha erişilebilir ve enerji açısından verimli bir sistem oluşturduğunu savunuyor. Pahalı madencilik donanımlarına erişimi olanların lehine olan PoW’un aksine, yeterli ETH’ye sahip olan herkes ağın güvenliğine katılabilir. Ek olarak PoS, Ethereum’un çevresel etkisini önemli ölçüde azaltır. PoS’u eleştirenler ise gücün büyük staking sağlayıcıları arasında yoğunlaşmasından endişe ediyor. Bir avuç baskın oyuncunun ağı potansiyel olarak manipüle ederek güvenliğini ve merkeziyetsizliğini tehlikeye atabileceğini savunuyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir